Ceny stali w Polsce w 2021 i 2022 roku

Zł za tonę, pręty zbrojeniowe ok. 4,0 tys. Zł za tonę, a blacha gorącowalcowana ok. 5,5 tys. Nie inaczej jest na rynkach światowych. eur/gbp Wprawdzie światowa produkcja stali wzrosła w I poł. Ceny stali i wyrobów stalowych w ostatnich miesiącach zwariowały.

W I półroczu udział obligacji indeksowanych stawkami WIBOR w aktywach netto wzrósł średnio o 8,9 pkt proc. W obliczu piętrzących się wyzwań perspektywy spółek z sektora dolar stabilizuje się po ostrym spadku; jackson hole spotkanie w centrum uwagi przez investingcom wyglądają coraz mniej zachęcająco dla inwestorów. Nie brakuje jednak takich, które w coraz bardziej wymagającym otoczeniu radzą sobie zaskakująco dobrze.

Dobrej koniunkturze rynkowej trzeba było jednak pomóc. Nie każdy w naszej branży osiągnął taki poziom wzrostu wyników. Może i inflacja w USA osiągnęła szczyt, ale wysokie ceny wciąż przygniatają wielu Amerykanów. O blisko połowę w ciągu ostatnich trzech miesięcy spadły ceny rudy żelaza na światowych rynkach. Ale to nie powód, żeby żeby branże wykorzystujące stal do produkcji, odetchnęły z ulgą. Co dalej z kursem akcji Cognor Holdingu – analiza technicznaPo dwuletniej hossie na rynku stali przyszedł czas głębszej korekty.

ceny stali 2021 prognozy

Pracownicy we wszystkich krajach chcą zarabiać więcej. Rządy podczas covidu drukowały pieniądze na wsparcie gospodarek. Ceny stali nie spadną, bo zaczęła się inflacja. Wydłużone terminy produkcyjne hut (trzy do sześciu miesięcy od zamówienia) spowodują, że nie będzie szybkich zmian cen. Raz zakręcona karuzela szybko nie wyhamuje, miejmy tylko nadzieję, że nie będzie to skok cenowy wymagający denominacji jakiej doświadczyliśmy w styczniu 1995 roku. Rekordowo wysoki wzrost cen płyt OSB w 2021 r.

Chiny ucięły szanse na tańsze paliwa. Ropa naftowa drożeje

Chiny zaczęły oferować innym krajom stal, której niedobór jest między innymi w Europie. Zapraszamy do współpracy przy organizacji konferencji prasowych. Nasz doświadczony i kompetentny zespół sprosta każdej realizacji. Dysponujemy nowoczesnym, multimedialnym centrum konferencyjnym i biznesowym w samym sercu Warszawy. Zapraszamy do kontaktu w sprawie oferty. Minister Steffi Lemke nie kryła poirytowania z powodu braku informacji od strony polskiej w sprawie martwych ryb w Odrze.

Inwestując dzisiaj wykorzystujesz maksymalną moc nabywczą Twoich oszczędności oraz minimalizujesz ryzyko niekontrolowanego wzrostu cen materiałów budowlanych. Aktualnie cena stali po obniżce na przełomie października oraz listopada stale podwyższa się z dynamiką wzrostu sięgającą od około 1% do 2% miesięcznie. Niestety wojna w Ukrainie spowodowała skokowy wzrost cen stali wynoszący od 50% w przeciągu jednego tygodnia. Cena uzależniona jest od rodzaju zastosowanych profili oraz gatunku stali. Dla porównania koszt wykonania płatwi Z ze stali S 450 GD wynosi ok. 11,50 zł za każdy kilogram gotowej konstrukcji stalowej. Reasumując, rosnące ceny energii elektrycznej i paliw oraz spadek światowej produkcji stali z pewnością nie przyczynią się do dalszych spadków cen stali.

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

Ochłodziły też zapał budowlany Polaków. Wszystko wskazuje jednak na to, że nadchodzi stabilizacja. Wyższe koszty mocno biją w wyniki producentów żywności. Giełdowa grupa wypracowała niższe zyski niż rok temu. W kolejnych kwartałach marża też może być pod presją. Część spółek obecnych na warszawskiej giełdzie jest wyceniana bardzo nisko.

Nowych rekordów nie ma, ale większość firm jest w tym roku na plusach. Najmocniej podrożały akcje Cognor Holdingu, bo o blisko 49 proc. Spółka jeszcze na początku marca, po rosyjskiej agresji na Ukrainę informowała, że spodziewa się bardzo dobrych wyników za 1Q’22. Zarząd nie wyklucza EBITDA w okolicach 160 mln zł. Z uwagi na wysoki popyt Cognor nie wyklucza też ponownego przesunięcia przestoju stalowni w Gliwicach.

Ceny stali 2022, jakie są przewidywane ceny stali

Jeśli chodzi o koszt wsadu rozumiany jako węgiel koksowy i ruda, to jednak spodziewam się odwrócenia tej relacji na naszą niekorzyść. Widoczne to było już w IV kwartale i myślę, że może się to utrzymać w całym 2022 r. Jednocześnie mamy jednak rekordowe ceny praw do emisji CO2, które zaczynają ważyć nawet więcej niż koszty wsadu, ponieważ zbliżają się do 100 euro za tonę. Nie wykluczyłbym ich dalszego wzrostu, ponieważ podaż systematycznie będzie się zmniejszać, a popyt na nie pozostanie jeszcze wysoki przez kilka lat.

ceny stali 2021 prognozy

Wzrost gospodarczy jest lepszy od oczekiwań, ale poważnie zwolni w 2023 r. Jednocześnie średnie ceny wszystkich wyrobów stalowych są powyżej październikowych dołków, a ceny kolejnych wyrobów śrubują nowe rekordy. Okazuje się, że na tę chwilę ceny producentów u dystrybutorów przekraczają nawet 3,8 tys.

Przemysł (jeszcze) żyje, ale już hamuje. Wzrost w czerwcu niższy niż w maju

Występują również fizyczne braki niektórych produktów stalowych. Mamy do czynienia z sytuacją, w której to duży producent stali napadł na drugiego dużego producenta. Klienci europejscy ograniczają ekspozycję na rosyjski rynek z powodu sankcji, ale też dlatego, że przestają postrzegać Rosję jako wiarygodnego partnera. Europejską – wyjaśnił „Rzeczpospolitej” Jakub Szkopek, analityk Erste Securities.

Dlaczego w Polsce tak wszystko drożeje?

Powodem takiej sytuacji są m.in. susze i wichury niszczące plony częściej niż dawniej, a także rosnące ceny nawozów. Innym czynnikiem, który również ma duże znaczenie, jest wzrost cen energii elektrycznej oraz gazu, niezbędnych do przetwórstwa i produkcji.

Wysokie ceny stali – motor napędowy podwyżek cen towarów i usług. Przypomnijmy, że w ubiegłym roku również mieliśmy do czynienia z ogromnymi wahaniami cen stali zbrojeniowej. Wtedy za tonę prętów fi 12 mm trzeba było zapłacić od ok. 3900 zł do 5600 zł brutto co to są opcje binarne za tonę. Blachy, pręty i profile – mimo, że bardzo drogie – znikają ze składów w zastraszającym tempie. Naturalną koleją rzeczy jest chęć zabezpieczenia się deweloperów na niepewną przyszłość. Przedsiębiorcy zatem wykupują stal ze składów i robią zapasy.

Ze stali korzysta się przede wszystkim w budownictwie, więc to właśnie osoby planujące chociażby remont domu, najbardziej odczują nagły skok jej wartości. W znacznie większym stopniu dotknie to jednak deweloperów, którzy wykorzystują stal na o wiele wyższą skalę. Duże inwestycje publiczne również są zagrożone.

Leave a Comment

Your email address will not be published.